Yurtdışına Çıkmadan Nasıl İngilizce Pratiği Yaparız?

Birçoğumuz yurt dışına çıkmadan önce iletişim korkusu yaşarız. Acaba yurt dışında insanlarla iletişim kurabilecek miyim? Derdimi anlatabilecek miyim? gibi soruları kendimize sorarız. Sizin için bu yazımızda yurt dışına çıkmadan önce İngilizceyi daha iyi konuşabilmek ve anlayabilmek adına bazı tavsiyeleri toplayıp liste haline getirdik.

1 – Kendinize Güvenin

En önemli şey kendimize güvenmek. Bunu yapmak için İngilizce ile aramızda duygusal bir bağ kurmamız gerekir. İngilizce konuşmaktan veya hata yapmaktan korkmamamız gerekir.

2- Yabancı arkadaşlar edinin

Belki de kendimizi yurt dıdşında en rahat hissettirecek yöntemlerden biri Türkiye’de yabancı arkadaş çevremizin olmasıdır. Bununla ilgili olarak eğer üniversitede okuyorsak, yabancı öğrencilerin bulunduğu topluluklara katılabiliriz. Ayrıca, sosyal medya vasıtasıyla da günümüzde yabancı arkadaş edinmek çok kolay. Hatta birçok şehirde yabancılara yönelik düzenlenen etkinlikler de var. Onları takip edip katılım sağlamamız çok faydalı olacaktır. Sosyal ortamda pratik yapmak gerçekten konuşma becerimizi geliştirecektir.

3- İngilizce şarkılar dinleyin

İngilizce şarkılar dinlemek sizi daha çok İngilizce düşünmeye sevk edecektir. Ayrıca şarkılarla yeni kelimeler de öğrenebilirsiniz. Şarkılarda genelde basit kalıplar kullanılır, bunlar günlük hayatımızda da işimize yarayacaktır.

4- İngilizce alt yazılı dizi veya film izleyin

Dizi veya filmleri Türkçe alt yazı ile izlemek bizi tembelliğe sürükler. Belli bir süre sonra konuşmalardan çok sadece alt yazılara odaklanırız. Bu yüzden dizi veya filmleri İngilizce alt yazı ile izlemek dilimizi çok geliştirecektir.

5- İngilizce düşünmeye çalışın

Kendinizi İngilizce düşünmek için zorlayın. Düşüncelerinizi aklınızdan geçirirken İngilzce konuşmaya çalışabilirsiniz. Basit hesapları İngilizce olarak yapabilirsiniz. Amacımız İngilizce'nin kurgusuna ve cümle yapısına alışabilmektir.

6- Bol bol okuyun

Kitap okumak gramer bilgimizi ilerleteceği gibi konuşma becerimize de katkı sağlayacaktır. Kitap okurken yeni kelimeler öğrenir, bunların cümle içinde kullanımlarını da görmüş oluruz.

7- Bol bol konuşun

Hata yapmadan hiç çekinmeden bol bol konuşun. Hatta tek başınıza aynanın karşısında da konuşabilirisiniz. Mümkün olduğunca İngilizce konuşulan ortamlarda bulunmaya çalışın. İngilizce konuşan bir grup gördüğünüzde de hiç çekinmeden yanlarına gidin.

8- Educall'a katılın

Educall tüm ezberlerinizi bozan yenilikçi sistemiyle, size telefonda konuşma pratiği yapma imkanı sağlıyor. Evinizde, iş yerinizde, kafede ya da sokakta; dilediğiniz saatte aranma ve alanında deneyimli eğitmenlerle günün konusu üzerine sohbet etme fırsatını değerlendirin. 

 

1834    |   0